fbpx

Drewniany dom na szkodach górniczych

Drewniany dom na szkodach górniczych

Planujesz postawić swój wymarzony dom na terenach objętych szkodami górniczymi i pewnie masz sporo wątpliwości czy to dobry pomysł. Z racji lokalizacji naszej firmy w Żorach, mieście Górnego Śląska, często spotykamy się z pytaniami klientów o trwałość domu drewnianego na niestabilnym podłożu. To właśnie na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku kopalnie rosły jak grzyby po deszczu.

Tytułem wstępu warto przybliżyć samo stwierdzenie “szkody górnicze”. Tym mianem określane są zjawiska występujące na powierzchni terenu (bądź uszkodzenia obiektów na powierzchni ziemi lub pod ziemią) oraz inne szkody materialne powstałe w następstwie eksploatacji złóż. Wyróżniamy szkody: spowodowane przemieszczeniem elementów górotworu (wpływają na zmianę stosunków wodnych w górotworze i na powierzchni), deformacje powierzchni (ciągłe lub nieciągłe) oraz wstrząsy górotworu (przejawiające się w postaci drgania podłoża).

W zależności od stopnia deformacji terenu (nachylenia, odkształcenia poziomego i promienia krzywizny) ustala się kategorię zniekształceń przydatności terenu do zabudowy. Kategorie określa pięciostopniowa skala. Tereny objęte kategorią I charakteryzuje występowanie najłagodniejszych szkód, kategorią V – szkód największych. Otrzymując pozwolenie na budowę, możemy uzyskać informację, jaka kategoria szkód górniczych występuje na naszej działce.

Podjęliśmy decyzję o budowie domu! Świetnie! Najwyższy czas na dobór odpowiedniego projektu oraz materiałów, które są w stanie całkowicie zminimalizować ryzyko naruszenia bądź zniszczenia budynku posadowionego na niestabilnym gruncie.

Jeżeli planujemy budowę domu na terenach górniczych, dom szkieletowy wydaje się być lepszym rozwiązaniem niż budownictwo tradycyjne. Zasadnicza różnica wynika z ciężaru domu, a co za tym idzie bezpośredniego nacisku na grunt. Kolejnym atutem domów prefabrykowanych jest trwałe połączenie poszczególnych elementów przy pomocy śrub i kotew, a nie, tak jak ma to miejsce przy domach murowanych, spoin cementowych.

Powszechnie wiadomo, że “lekarstwem” na szkody górnicze jest zaprojektowanie i wykonanie odpowiedniego fundamentu, który pozwoli na równomiernie osiadanie budynku. Ma to kluczowe znacznie dla nienaruszalności całej konstrukcji domu.

Trwały fundament to dla nas płyta fundamentowa, która wraz z konstrukcją ścian i dachu, tworzy pewnego rodzaju monolit. Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko pękania ścian, gdyż nawet jeżeli dochodzi do osiadania, to budynek w całości i równomiernie rozkłada działające na niego siły. Płycie fundamentowej nie straszne są również wspomniane wcześniej różnego rodzaju drgania pochodzące z głębi ziemi, których możemy spodziewać się na terenach górniczych.

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, dlatego też na etapie projektu rozpoczynamy od zapoznania się z lokalnymi warunkami gruntowymi oraz dokonujemy prawidłowych obliczeń konstrukcyjnych. Wszystko po to, aby mieć pewność, że wykonana przez nas płyta fundamentowa spełni wszystkie niezbędne wymagania, a na terenach objętych szkodami górniczymi będzie stabilną podstawą naszego domu.

Zobacz również

drewniany dom wykończenie

Drewniany dom wykończ po swojemu!

Budowa drewnianego domu prefabrykowanego często nasuwa pytanie, czy przy stosowaniu materiałów wykończeniowych będziemy ograniczeni ich…
Czytaj więcej
drewniany dom i pogoda

Drewniany dom a ekstremalne zjawiska pogodowe

Przy temacie domów o konstrukcji szkieletowej nasuwa się pytanie, czy są one bezpieczne w kontekście…
Czytaj więcej
historia domów drewnianych

Historia budowy domów drewnianych

Wybrałeś już swój wymarzony projekt oraz technologię budowy? To świetnie! Może warto więc dowiedzieć się…
Czytaj więcej