fbpx

Drewniany dom wykończ po swojemu!

drewniany dom wykończenie

Budowa drewnianego domu prefabrykowanego często nasuwa pytanie, czy przy stosowaniu materiałów wykończeniowych będziemy ograniczeni ich dowolnością.

W porównaniu z tradycyjną technologią murowaną, drewniany dom wykonany metodą prefabrykowaną ma lekką konstrukcję. Jednak w zestawieniu z technologią kanadyjską, szkielet budynku jest o wiele cięższy.

Ciężka i solidna konstrukcja pozwala zatem na wykorzystanie dowolnych materiałów wykończeniowych. Mowa oczywiście zarówno o materiałach zewnętrznych jak i wewnętrznych. Mamy więc pełną swobodę w wyborze, bez względu na ich wagę.

1.Materiały zewnętrzne

Zacznijmy od elewacji zewnętrznej. W drewnianym domu zastosować można każdą z metod: elewację tradycyjną, elewację drewniana czy oblicówkę z cegły klinkierowej. Dowolność dotyczy również pokrycia dachowego. Tutaj także doskonale sprawdzi się zarówno dachówka cementowa, dachówka ceramiczna, blachodachówka, blacha, gont bitumiczny, gont drewniany, strzecha czy łupek kamienny. Różnice odczujemy tylko w kosztach poszczególnych materiałów. Jedne są droższe, inne tańsze, ale każde bez problemu można wykorzystać w drewnianym domu prefabrykowanym. Bliżej na temat wyboru pokrycia dachowego pisaliśmy w artykule: http://tophouse1000.pl/drewniany-dom-prefabrykowany-jakie-pokrycie-dachu-wybrac/

2.Materiały wewnętrzne

Oferta wewnętrznych materiałów wykończeniowych jest równie szeroka. Wewnętrzne ściany budynku obić można płytami kartonowo-gipsowymi lub szalówką drewnianą. Coraz częściej spotyka się połączenie tych dwóch metod. Jeżeli zdecydujemy się na urządzenie naszego wnętrza drewnem lub jego pochodnymi, możemy wybrać: boazerię, panele drewniane, płyty fornirowane lub korek.

Oryginalnym i modnym rozwiązaniem jest niezabudowywanie elementów konstrukcyjnych, a pozostawienie ich widocznych. Zarówno mniejszym jak i dużym, jasnym przestrzeniom dodadzą niepowtarzalnego, przytulnego klimatu. Bardzo często taką formę stosuje się w otwartych salonach, pozostawiając widoczne elementy konstrukcji stropu. Przy tego typu rozwiązaniach nietuzinkowo prezentuje się modna w nowoczesnych projektach domów antresola.

Do aranżacji wnętrz drewnianego domu doskonale sprawdzają się również: cegła, kamień, płytki i tapety. Odpowiednio zaimpregnowane drewno z powodzeniem może być stosowane również w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i częste zmiany temperatury, czyli w kuchni oraz łazience. Ciekawie prezentują się także wszelkiego rodzaju kompozycje – połączenia drewna z innymi materiałami takimi jak: kamień, stal i szkło.

Masz pytania w kwestii materiałów wykończeniowych w domu drewnianym? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Chętnie pomożemy.

Zobacz również

Drewniany dom na szkodach górniczych

Drewniany dom na szkodach górniczych

Planujesz postawić swój wymarzony dom na terenach objętych szkodami górniczymi i pewnie masz sporo wątpliwości…
Czytaj więcej
drewniany dom i pogoda

Drewniany dom a ekstremalne zjawiska pogodowe

Przy temacie domów o konstrukcji szkieletowej nasuwa się pytanie, czy są one bezpieczne w kontekście…
Czytaj więcej
historia domów drewnianych

Historia budowy domów drewnianych

Wybrałeś już swój wymarzony projekt oraz technologię budowy? To świetnie! Może warto więc dowiedzieć się…
Czytaj więcej