fbpx

Wylewka cementowa czy wylewka anhydrytowa – grunt to dobry wybór!

wylewka

Tym razem garść informacji technicznych, które mogą okazać się pomocne podczas podejmowania decyzji przy budowie domu. Jeśli w tym momencie jesteś na etapie planowania realizacji – zapraszamy do naszego konfiguratora: konfigurator.tophouse1000.pl Podając parametry wymarzonego domu, otrzymasz szacunkowy koszt jego wykonania, wraz z montażem na posesji. Zapraszamy do lektury artykułu!

Najczęściej spotykanymi wylewkami niezależnie od technologii budowy są wylewki układane na mokro: betonowe, cementowe i anhydrytowe. Stanowią one nieodłączny element każdego budynku, ponieważ są bezpośrednim podkładem pod materiał, z którego zostanie wykonana podłoga. Muszą być trwałe, najlepiej gładkie i równe. Dzisiaj skupimy się na porównaniu klasycznej wylewki cementowej ze stosunkowo nową technologią anhydrytową, ponieważ dokładnie takie opcje oferujemy naszym Klientom w realizacji prefabrykowanych domów drewnianych.

Klasyczna wylewka cementowa, znana, bardzo lubiana, ekonomiczna. Najbardziej ceniona za trwałość, wysoką odporność na wilgoć i wytrzymałość na duże obciążenia.

Jej naturalną cechą jest wolne nagrzewanie i równie wolne oddawanie ciepła (słabe przewodnictwo cieplne). Z powodu procesów zachodzących podczas schnięcia i niskiej elastyczności nie będzie najlepszym rozwiązaniem przy ogrzewaniu podłogowym. Oczywiście możliwe jest takie zestawienie. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i powzięcia środków, które zapobiegną pękaniu nawierzchni lub przewodu grzewczego, kiedy materiał będzie pracował pod wpływem temperatury. Cement za to świetnie sprawdzi się, jako warstwa izolacji od podłoża. Warto zaznaczyć, że w przypadku cementu trzeba stosować siatkę zbrojącą i wyrównywać powierzchnię. Przez lata rozwiązanie pozostawało bezkonkurencyjne i w dalszym ciągu często jest wybierane przez inwestorów.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wylewka anhydrytowa. Stanowi ona świetnie uzupełnienie ogrzewania podłogowego, dzięki bardzo dobrym parametrom przewodzenia ciepła.

Nie wymaga stosowania zbrojeń ani zabiegów wyrównywania nawierzchni, ponieważ jej naturalną cechą jest samopoziomowanie – tworzy równą taflę i ten sposób zastyga.

Ma mniejszą wytrzymałość na obciążenie niż wylewka cementowa, jednak parametry te w dalszym ciągu pozostają wysokie i w kontekście budowy domu jednorodzinnego sprawdzi się idealnie. Jej dużą zaletą jest szybki czas schnięcia. Z powodu rosnącej popularności ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań coraz częściej inwestorzy decydują się na anhydryt.

Wylewka anhydrytowa to droższe rozwiązanie niż wylewka cementowa. Ostateczny wybór zależy od decyzji Klienta i specyfikacji konkretnego budynku. Stawiamy dla Was prefabrykowane domy drewniane i doradzamy na każdym etapie inwestycji. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz również

drewniany dom wykończenie

Drewniany dom wykończ po swojemu!

Budowa drewnianego domu prefabrykowanego często nasuwa pytanie, czy przy stosowaniu materiałów wykończeniowych będziemy ograniczeni ich…
Czytaj więcej
Drewniany dom na szkodach górniczych

Drewniany dom na szkodach górniczych

Planujesz postawić swój wymarzony dom na terenach objętych szkodami górniczymi i pewnie masz sporo wątpliwości…
Czytaj więcej
drewniany dom i pogoda

Drewniany dom a ekstremalne zjawiska pogodowe

Przy temacie domów o konstrukcji szkieletowej nasuwa się pytanie, czy są one bezpieczne w kontekście…
Czytaj więcej